איפוס סיסמה

תוצאות חיפוש
נובמבר 11, 2020

תמ"א 38

עם החלת תוכנית תמ"א 38 באזורים שונים ברחבי הארץ בהם ניתן ליישם אותה בפועל.  גוברת והולכת וגוברת דרישת היזמים ובעלי הדירות גם יחד להוציא אל הפועל כמה שיותר פרויקטים כאלו- כל אחד מהאינטרסים שלו: היזמים מעוניינים להרויח דירות בקומה נוספת משלהם בבנין, והדיירים מעוניינים בתוספת חדר מוגן ובטיחותי לדירה הקיימת שלהם.

תמ"א 38 מתחלקת לשני סוגים שונים: תמ"א 1 ותמ"א 2.

תמ"א 38 תיקון 1 היא תוכנית בה מוסיפים לכל דירות הבנין חדרים בקוטר 25 מ"ר כש12 מ"ר מתוכם מהווים שטח ממ"ד. תהליך החיזוק למבנה הקיים נעשה בדרך כלל בתוספת מעלית לבניין. המדינה מציעה תמריצים שונים ליזמים ולקבלנים שיבצעו את החיזוקים הנדרשים למבנה ואת הוספת חדרי הממ"ד ובתמורה לכך הינם זכאים לבנות קומה נוספת על גג הבניין ולהרוויח ממכירת \ השכרת הדירות החדשות שנבנות בה, בנוסף לזאת, ניתן פטור מתשלומי היטל השבחה על שטחי ההוספה לקבלנים המיישמים את תוכנית התמ"א. 

תמ"א 38 תיקון 2 –זוהי תוכנית מקבילה לתוכנית ה"פינוי-בינוי" המפורסמת והיא מיועדת בעבור בניינים ישנים עם ליקויי בטיחות שיש להרוס אותם מן השורש ולבנותם מחדש כבניינים תקינים, בצורים ומחוזקים עם תוספת חדר ממ"ד לכל דירה כנדרש בחוק. 

ליזם השוקל לבצע את התוכנית הזו מומלץ לערוך בדיקת כדאיות לרווחיות הפרוייקט. גם בתוכנית זו ניתנת ליזם הרשות להוסיף לבניין מספר קומות וליהנות מהטבות נוספות. 

תמ"א 38 תוכנית 2 דורשת משאבים רבים מן היזם עקב הצורך לבנות בנין ממסד עד טפחות כולל כל עבודות התשתית, החוץ והפנים וכן חיזוק המבנה ובניית הממ"דים. אם מדובר במבנה הממוקם באיזור מבוקש יתכן כי הרווח ממכירת\השכרת הדירות בקומות החדשות שהוא יבנה יהיה רווחי מספיק בשביל לכסות את עלות הבניה ולהותיר בידיו סכום משמעותי שמצדיק את הרמת הפרוייקט הזה.

קטגוריה: מאמרים, על תמ"א 38
שתף

Leave a Reply

Your email address will not be published.

  • פוסטים אחרונים

  • תגובות אחרונות

    • חיפוש מתקדם

    • איפוס סיסמה